Salone del Mobile.Milano - część 3: Łazienka i oświetlenie - Care for decor
Care for decor Salone del Mobile Wyjątkowe miejsca

Salone del Mobile.Milano – część 3: Łazienka i oświetlenie

Maj 4, 2016

W świecie łazienkowym mniej było zaskoczeń ale w dalszym ciągu propozycje rozbudzały wyobraźnię i pięknie wpisywały się w pozostałą część pomieszczeń, jakie prezentowały targi. Natomiast oświetlenie to totalne, dekadenckie szaleństwo.

Łazienka to taka część domu, w której możemy sobie pozwolić na puszczenie dekoratorskich wodzy fantazji. Jeżeli ktoś ma ochotę zaszaleć ze stylizacją, najlepiej wykorzystać swój twórczy potencjał właśnie tu. W łazience spędzamy stosunkowo niewiele naszego czasu i odważne stylizacje nie będą męczące i za szybko się nie znudzą.

Nadchodząca moda łazienkowa moda to coś pisanego wprost dla mnie. Nadal dużą popularnością cieszą się minimalistyczne formy ale i w tym temacie widać było duże inspiracje stylami retro. Na bogato! Ornament, tapety, lustra i złota – to mediolańska interpretacja stylu retro, która przy delikatnym przymrużeniu oka przenosi niekiedy w czasy Nowego Jorku z lat 50. a innym razem do Wielkiej Brytanii z początku XX wieku. Podobnie jak w kuchniach, kończymy powoli z wysokim połyskiem zastępując go matem i strukturą. Łazienka retro nie jest przegadana ani przegięta. Mocny akcent, a dookoła wyciszające elementy. Stawiamy na efektowne oświetlenie, które często przy skromnych meblach, może stać się głównym akcentem w pomieszczeniu. Królują dekoracyjne kinkiety, dizajnerskie lampy i oczywiście ledy, które w umiejętny sposób eksponują to, co trzeba.

Strefa retro:

DSC_0359

DSC_0412

DSC_0402

DSC_0410

DSC_0499

Producenci zaczynają myśleć o projektach dla dzieci. Klasyczna i urocza propozycja dla najmłodszych:

DSC_0362

Strefa nowoczesna:

DSC_0371

DSC_0452

DSC_0510

DSC_0458

DSC_0496

DSC_0446

 

Światło

 

To już zupełnie nie chodzi o to abyśmy nie błądzili w ciemnościach, lampy to małe dzieła sztuki. Mam wrażenie, że o ile wcześniej o zasobności portfela świadczyły podpisy na obrazach wywieszonych na ścianach, o tyle teraz chwalimy się i dumnie prezentujemy oświetlenie. W Mediolanie całe wnętrza potrafiły być przystosowane pod jedną lampę. Najbardziej spektakularne były propozycje pokazane w halach z produktami luksusowymi. Duża część z nich była w stylistyce klasycznej, ludwikująco-barokującej ale nie brakowało też elementów awangardowych. Lampy mają być spektakularne. Ukryte, dyskretne ledy w salonie albo nienarzucające się maleńkie sufitowe punkty to nie Mediolan.

Poniżej kilka najciekawszych, moim zdaniem, propozycji:

DSC_0854

DSC_0918

DSC_0859

DSC_0856

DSC_0960

DSC_0791

DSC_0783

20160414_152055

DSC_1002

DSC_1030

DSC_1032

Na koniec mała, świetlna perełka. To nie jest efekt multiplikowanego odbicia żyrandola w wielu lustrach. To jest jedna lampa.

DSC_0844

Następny post zostawiłam na deser. Będzie to ostatni wpis, który opisze targi Salone del Mobile 2016. Spróbuję oddać ogólny klimat, jaki panował na targach, przedstawiając kilka kluczowych propozycji. Po przeczytaniu moich relacji, miej oczy szeroko otwarte aby sprawdzić czy wyznaczona przez Mediolan trasa trendów się utrzyma. Sama jestem niezwykle ciekawa. Jak myślisz, czy to już w tym, czy dopiero w przyszłym roku?

Przeczytaj również

1 komentarz

  • Reply Julka Maj 11, 2017 at 11:25 pm

    Ostatnie zdjęcie robi niesamowite wrażenie. Rzeczywiście mogłoby się wydawać, że na zdjęciu jest wiele lamp. Chociaż przyznam, że od razu (jeszcze zanim przeczytałam opis do zdjęcia) zastanowiło mnie, dlaczego jest ich tak dużo…

  • Odpowiedz