Renowacja antyku - Care for decor
Care for decor DIY Renowacja antyków

Renowacja antyku

Listopad 23, 2015

Uwielbiam pchle targi. Za każdym razem jak tam jestem, mam wrażenie, że spaceruję między alejkami z czyjąś przeszłością. W równych rządkach poukładane są niepotrzebne już komuś skarby i pamiątki, które czekają na nowych właścicieli.

Bardzo często udaje mi się znaleźć coś wyjątkowego. Wymaga to wyobraźni, bo przedmioty rzadko są w idealnym stanie. Warto się jednak wysilić, bo odrobina kreatywności i pracy wystarczą aby wyjątkowy produkt zdobił dom i stanowił źródło satysfakcji. Po wszystkim podziwiam powstałe dzieło, wyszukane, zdobyte i własnoręcznie odnowione. Mam świadomość tego, że prawdopodobnie udało mi się je uratować przed wysypiskiem bądź ogniem. Gdy spoglądam później na mebel, myślami ląduję na tamtym, konkretnym pchlim targu. Przypominam sobie negocjacje z handlarzem i wyprawę powrotną do domu, podczas której próbowałam odtworzyć historię mojej zdobyczy. Gdzie została wyprodukowana? Kto z niej korzystał? Czy była świadkiem dobrych, czy złych chwil?

Jakiś czas temu kupiłam dwa drewniane stołki. Oba kosztowały mnie łącznie 30 złotych. Na blacie miały połamane płytki ceramiczne, które usunęłam. Ich renowacja była prosta a efekt bardzo zadowalający. Obecnie służą jako pufki w przedpokoju. Można na nich usiąść podczas zakładania czy zdejmowania butów albo postawić torbę z zakupami.

 

Poniżej instrukcja jak należy postępować z takimi perełkami.

 

Stołki przed renowacją wyglądały tak:

18

 

Potrzebujemy:

1. Kawałek płyty o wielkości siedziska (można kupić zwykłą pilśniową w markecie budowlanym).
2. Tkaninę na obicie.
3. Gąbkę o wielkości płyty (ja użyłam gąbki o grubości 2 cm).
4. Papier ścierny.
5. Nożyczki.
6. Klej tapicerski
7. Tacker.
8. Bejcę/farbę o wybranym kolorze (ja użyłam bejcy w kolorze palisander).
9. Kawałek bawełnianej szmatki.
10. Mały pędzelek.

 

2b

 

Krok 1:

Dokładnie wyczyść stołek ze starej farby za pomocą papieru ściernego. Jeżeli możesz, użyj do tego szlifierki elektrycznej, będzie szybciej.

3b

 

Tak wygląda oczyszczony stołek gotowy do dalszej renowacji:

4b

 

Krok 2:

Za pomocą tamponu zrobionego z bawełnianej szmatki wcieraj dokładnie i delikatnie bejcę/farbę w mebel. Nie polecam używania pędzla, gdyż mogą zostać po nim ślady. Pędzel w tym przypadku służy do dotarcia do trudno dostępnych miejsc, łączeń, zakamarków – warto więc mieć go w zanadrzu. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, można nałożyć 2 a nawet 3 warstwy bejcy. Ja pomalowałam 3 razy, bo chciałam żeby kolor był głębszy.

6

 

Krok 3:

Nanieś klej tapicerski na płytę.

7

 

Krok 4:

Przyłóż gąbkę i mocno dociśnij.

8

 

Krok 5:

Jak wyschnie, umieść tak przygotowana płytę na odwrocie tkaniny obiciowej. Wytnij z niej kawałek zostawiając ok 7 cm zapasu w stosunku do wielkości płyty.

9

 

Krok 6:

Odwróć płytę tak aby była gąbką do tkaniny.

10

 

Krok 7:

Tackerem przybij tkaninę do płyty. Najlepiej przybijać w równych odstępach, co kilka centymetrów.

19

 

Krok 8:

Zwróć uwagę aby rogi były ładnie zagięte.

13

 

Krok 9:

Nałóż stworzone siedzisko na przygotowany wcześniej stołek i korzystaj do woli.

16

 

14

 

pufa

Przeczytaj również

Brak komentarzy

Odpowiedz