Care for decor Dekoracje DIY Świąteczne dekoracje

Ruszyła po szynach świąteczna maszyna!

Wrzesień 25, 2016
dekoracje świąteczne

W końcu są! Święta i dekoracje, dekoracje i święta. Nie wiem na co czekałam bardziej!

Najlepsze na świecie są naturalne dekoracje, to już wiadomo. Nie idziemy na żadne kompromisy a chińskie świecidełka i plastikową zieleń oddajemy w miejsce powtórnej obróbki odpadów. Bierzemy natomiast pół kilo mąki, szklankę miodu, trochę masła, łyżeczkę sody oczyszczonej, 1/3 szklanki cukru, 1 jajko, przyprawę do piernika i z tego wszystkiego tworzymy wyjątkowe w swoim rodzaju, obłędnie pachnące dekoracje. Mają one jeszcze jedną niewątpliwą zaletę i przewagę nad wszystkimi innymi: są jadalne!

pierniki

Pierniki to ozdoby idealne. Raz zrobione mogą być przechowywane długie lata, bo się nie psują. A w miejscu, w którym je trzymamy cały czas pachnie świętami. Ja najbardziej lubię pierniki XXL, wielgachne dekoracje, na widok których zastanawiamy się czy aby nie są sztuczne. Nie są! A do tego pysznie smakują, poprawiają trawienie po świątecznym obżarstwie i są zdrowe. Zawierają miód, mało cukru i moc dobrych przypraw. Cudnie jeżeli przyprawa do piernika nie jest ze sklepu, tylko zrobimy ją własnoręcznie. To wcale nie jest trudne. Wystarczy garść goździków, trochę kolendry, ziele angielskie i kardamon rozbić na proszek w moździerzu. Do tego dodać cynamon, łyżeczkę kakao i suszony imbir. Ja dodaję też trochę suszonej skórki pomarańczowej. Do tego miód od sąsiada z pasieką i mamy produkt na wagę złota.

 pierniczki

Angażuję do tego całą rodzinę :) Trwa lukrowanie:

christmas tree

Poza piernikami-ozdobami, robię też wiaderko pierniczków drobnych, do codziennego podjadania. Zawsze na początku grudnia, bo najlepsze są jak kilkanaście dni odpoczną. Nabierają wtedy miękkości i mają najwięcej aromatu. To jedyny czas w roku, w którym pozwalam sobie na tą piernikową rozpustę. Piekarnik chodzi prawie non stop i nie ma na czym jeść, bo wszystkie stoły zapełnione są ozdobami.

pierniczki

Naturalne są również inne ozdoby. Wieńce ze świerka, wianki, gałązki, drewniane zabawki, płócienne woreczki z kalendarzem adwentowym. Machina produkcyjna rozpoczyna się zwykle w połowie grudnia. Mamy wtedy tydzień do świąt, więc jest gwarancja, że dekoracja nam nie zwiędnie i możemy się nią cieszyć aż do 3 Króli. Mam to szczęście, że drzew iglastych u nas dostatek. Jeżeli jednak nie wiesz skąd wziąć materiał na dekoracje, udaj się do hurtowni florystycznej, lub na najbliższą giełdę kwiatową. Przyda Ci się również okrąg florystyczny. Ja używam takiego ze słomy, bo nie przepadam za styropianem. Raz, że sztuczny, dwa, że nieprzyjemny w dotyku.

dekoracje świąteczne

dekoracje świąteczne

dekoracje świąteczne

christmas decor

xmas decoration

christmas decorations

christmas tree

Wigilia

christmas eve

Na koniec dodam od siebie tylko tyle, że radzę dobrze przemyśleć temat prezentów świątecznych – jest jeszcze czas 😉

Prezent od męża – Wigilia 2014

christmas gift

 

Moja zemsta – Wigilia 2015

christmas gift

 

Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia, wspaniałej, rodzinnej atmosfery, dużo radości i niezapomnianych chwil a także domu pachnącego świerkiem, piernikiem i miłością.

– Marta.

Przeczytaj również

2 Komentarzy

  • Reply Magda Grudzień 10, 2016 at 2:10 pm

    Przepiękne te pierniki, aż czuję ich zapach patrząc na nie na ekranie:) Fantastyczna choinka i ogólnie cudowne zdjęcia, wszystkie! Jak robisz lukier i czym lukrujesz?

    • Reply Marta Grudzień 12, 2016 at 8:56 am

      Dziękuję :) Lukruję białą polewą czekoladową. Dodaję też jadalne ozdoby takie jak błyszczące, kolorowe koraliki. Muszę wypróbować kombinacji z lukrem królewskim. Daje większe możliwości ale wydaje mi się, że wymaga większej dekoratorskiej wprawy, bo jest bardzo precyzyjny. Dłużej też schnie.

    Odpowiedz