Pracownia, która cofnęła się w czasie - Care for decor
Care for decor Dekoracje Renowacja antyków Wyjątkowe miejsca

Pracownia, która cofnęła się w czasie

Luty 29, 2016

Starocie, antyki, meble historyczne czy bezcenne zabytkowe przedmioty mają tu swój azyl. W rękach ludzi, którzy tu pracują, ożywają i nabierają dawnego blasku.

Dariusz Bergier, właściciel Pracowni Konserwacji Zabytków i Rekonstrukcji Mebli „Portal” w Tuszynie mógłby godzinami opowiadać o każdym z mebli, który tu powstał lub został odnowiony. Pasją i miłością do antyków zaraża na kilometr. Zamówienia na stylowe meble historyczne płyną do niego z całego świata.  To właśnie z tego miejsca przyjechały do Buckingham Palace meble na ślub Księcia Williama i Kate Middleton. Nic dziwnego, że Rodzina Królewska wybrała pracownię Pana Dariusza. Jest on absolutnym perfekcjonistą, utalentowanym malarzem i rzeźbiarzem. Karkołomna i misterna praca, którą wykonuje tygodniami a czasami miesiącami wzbudza podziw. W czasach, w których większość produktów robią maszyny, ciężko uwierzyć, że meble te stworzono ręcznie w małej miejscowości pod Łodzią. Do ich produkcji używa się nieskończonej liczby dłut, cyklin i innych narzędzi, które od wieków stosowane są przez rzeźbiarzy  Z drewna wykonuje się tu cuda. Materiał ten wydaje się być masywny i ciężki ale obróbka we właściwych rękach sprawia, że zyskuje finezji i lekkości.

Miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w warsztatach, które odbyły się w Pracowni. Nie tylko mogłam obejrzeć pracę Mistrza z bliska ale poznałam też wiele tajników sztuki renowacji antyków. Pan Dariusz chętnie dzieli się zdobytą przez lata wiedzą. Zależy mu na tym aby zainteresować losem staroci kolejne pokolenia i sprawić tym samym, by wyjątkowe przedmioty z duszą przetrwały kolejne wieki.

 

Zestaw narzędzi i przyborów.

DSC_0392

DSC_0294

DSC_0309

DSC_0296

 

Wszystkie detale są autentyczne, m.in. wypełnienie siedzisk.

DSC_0319

 

Niektóre z mebli powstałe bądź odnowione w pracowni:

DSC_0373

DSC_0376

 

Warsztaty, czas na naukę!

DSC_0391

 

Pokaz podstaw rzeźbienia.

DSC_0333

DSC_0437

 

Wypełnianie ubytków w fornirze.

DSC_0419

 

Metody nie zmieniły się od lat. Rozgrzane żeliwne żelazko roztapia klej w fornirze.

DSC_0421

 

Wypełnianie ubytków.

DSC_0397

DSC_0408

 

Pamiętacie mój niciak z posta Care for starocie?

DSC_0441

 

Podstawa wszelkich prac: szlifowanie.

DSC_0340

 

Właściciel pracowni, Pan Dariusz Bergier.

DSC_0320

 

Jeżeli zainteresowała Cię działalność pracowni, odsyłam na stronę: http://www.meblerekonstrukcje.pl/

Przeczytaj również

Brak komentarzy

Odpowiedz